top of page
  • Yazarın fotoğrafıKültepe Yatırım

Vahaa ve Karel İşbirliği Anlaşması İmzaladı


Vahaa, Karel, Arzum, Kültepe Yatırım, ARYA Kadın

1 Aralık 2021

Karel ve Vahaa, Topraksız Tarımla Evlere Akıllı Bahçeler Kurabilmek İçin İşbirliği Anlaşması İmzaladı


Karel ve Vahaa stratejik işbirliği anlaşması imzaladı. Bu işbirliği sayesinde ortaya çıkan ürün seti ile evlerde bitki yetiştirilebilecek. Bu yöntemle isteyen herkes, toprağa ihtiyaç duymadan, kolayca, hızlı hasat edilebilir, GDO içermeyen,pestisitsiz, kirli ortam değişkenlerinden arındırılmış, sağlıklı besinler üretebilecek.


Çevre dostu yeni nesil tarım teknolojisi:


Türkiye’nin 30’dan fazla ülkeye ürün ve teknoloji ihraç eden öncü teknoloji şirketi Karel ile topraksız tarımla akıllı bahçeler tasarlayan Vahaa iş birliği anlaşması imzaladı. İklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin görülmeye başlandığı günümüzde bu yöntem çevreye önemli ve anlamlı bir katkı sağlayacak. Anlaşma aynı zamanda pandemi ile birlikte odak konusu haline gelen tarım teknolojisi sektöründe üretici- girişimci iş birliğinin öne çıkan bir örneği olacak.


Herkes evinde kendi bahçesini oluşturabilecek


Bitki yetiştirme LED’leri, özel geliştirilmiş bitki besinleri ve bitki reçeteleri ile patentli yetiştirme sistemi sayesinde, bitkilerin optimum ve hızlı büyümesi sağlanıyor. Böylece bitkiler türüne göre, 2-3 haftadan itibaren hasat edilebiliyor. Bu yöntemle 365 gün üretim imkânı ve geleneksel yöntemlere göre daha hızlı hasat sağlanacak. GDO içermeyen tohumlar ve pestisitsiz üretim imkânı ile sağlıklı beslenme desteklenecek. Tüketmeden hemen önce hasat edilebildiği için ‘en taze’ şekilde beslenme mümkün olacak. Böylece besin değeri yüksek, kirli ortam değişkenlerinden arındırılmış besinlerin üretilmesinin önü açılacak ve önümüzdeki dönem projelerine de ilham verecek şekilde veri havuzu derlenmeye başlanacak. Bu teknoloji ile ortaya çıkan ürün seti ile tüketiciler evlerinde yiyecekleri sağlıklı bitkileri kendileri yetiştirebilecek.


Nesnelerin interneti ve Seri Üretim


Ar-Ge’de tasarımdan üretime kadar tüm süreçlere sahip Karel’in bu işbirliğindeki rolü, Vahaa için büyük bir ARGE ve teknik know-how ve üretim desteği anlamına geliyor. Bu kapsamda Karel mühendislik desteği verecek. Kapalı ortamda ışık, su ve besin dengesi kontrollü bitki üretimi için gerekli ekipmanın seri üretimi Karel tarafından gerçekleştirilecek. İnovasyon ile sürdürülebilirliğin kesişimi olan nesnelerin interneti teknolojisi tabanlı akıllı bahçeler mobil uygulama ile bulut sistemi üzerinden uzaktan yönetilebilecek ve takip edilebilecek.


Faaliyet gösterdiği önemli teknoloji alanlarından biri de IoT yani nesnelerin interneti ile olan Karel ile bitki gamını sürekli genişleterek, doğayı teknoloji ile birleştirerek evlere getirme hedefiyle yola çıkan ve Türkiye’nin ilk ev tipi akıllı bahçelerini sunan Vahaa, Karel’in sağlayacağı bu destekler ile ölçeklenmeye odaklanacak. Karel ile Vahaa bu anlaşma ile önümüzdeki dönemde de dünyaya derin teknoloji ihracatı yapmayı hedefliyor.


0 görüntüleme

コメント


bottom of page