top of page
  • Yazarın fotoğrafıKültepe Yatırım

Kültepe Yatırım Dünya Çapında Alışveriş Yapma İmkanı Sağlayan Shippn'e Yatırım Yaptı


Kültepe Yatırım Shippn e yatırım yaptı

200+ ülkeden müşterilerine 35 ülkeden alışveriş yapma imkanı sağlayan Shippn, köprü yatırım turunu tamamladı. Seyfettin Ersen Erol, Levent İlhaner, Enes Güren ve Duhan İçöz tarafından yönetilen Shippn, KT Portföy liderliğinde gerçekleşen seri A öncesi köprü yatırım turunda 547 bin dolar yatırım aldı. İlk tura dahil olan APY Ventures, Mindvest GSYF ve Lima Next Ventures bu turda da takip yatırımı yaparken; KT Portföy, Kültepe Yatırım, start-up yatırımcısı Faik Ulutaş ve Cem Bahar’da tura katılım sağladı.


Cirosunu dolar bazında üçe katladı

İlk yatırım turundan bu yana cirosunu dolar bazında üçe katlayan Shippn, kullanıcılarının 35 ülkeden alışveriş yapabilmesini sağlayan, cross-border alanında faaliyet gösteren bir girişimdir. Shippn’de oluşturulmuş global toplulukta lokal adreslerini kullandırmak üzere sisteme kaydolmuş olan Host olarak adlandırılan kullanıcıların sistemden kazanç elde etmelerine imkan tanınıyor. Shippn müşterilerinin bu adresleri kullanarak dünyanın her yerinden kendi ev adreslerine sipariş verir gibi alışveriş yapabilmesini ve 1-5 iş günü içerisinde satın aldıkları ürünlerin kapılarına kadar ulaştırılmasını sağlıyor.


Şirket CEO’su Duhan İçöz;

“2 yıl gibi bir sürede %1500 üzerinde bir büyüme ile oluşturduğumuz bu komuniteyi zenginleştiriyoruz. Şu anda Birleşmiş Milletlere üye olan ülke sayısından daha fazla ülkeden sistemimize kayıt olmuş kullanıcımız var. 35 ülkede bulunan iştirak depomuz diye tanımlayabileceğim Host’larımız aracılığı ile sınırların olmadığı bir alışveriş deneyimini gün geçtikçe yaygınlaştırıyoruz. Her gelen siparişi sorunsuz şekilde teslim etmek üzere aynı heyecanla çalışıyoruz. Bu iş modelinde dünyadaki öncü şirketlerdeniz. Topluluk pazaryeri modeli ile lojstik gibi dijitalleşme sürecinde geride kalmış bir sektörde ölçeklenebilir bir dönüşüm yaratılabileceğini ortaya koyuyoruz. Yakın zamanda ürünümüze katacağımız B2B özellikleri ile son kullanıcılar dışında ihracatçı firmaların 35 ülkedeki iade süreçlerini de

yönetebileceği bir servis ile hacmimizi büyük ölçüde büyütmeyi hedefliyoruz. Bu yatırım turunun bize hedeflerimizi başarabilme anlamında çok büyük bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Özellikle mevcut hacmimizin yüksek olduğu Amerika bölgesinde ve gelişim potansiyelimiz bulunan EMEA bölgesinde ciddi bir yayılım hedefimiz mevcut.

Artık seri A yatırım turuna kadar planımız; hali hazırda teknik ve operasyonel olarak optimitize ettiğimiz servisimizle tamamen büyümeye bütçe ayırarak şirket değerlememizi en üst seviyeye çıkartmak.”

1 milyar kişinin kullandığı 1 trilyon dolarlık bir ekonomi haline gelmiş olan cross-border e-ticarette rakip firmalar benzer servisleri kendi varlıkları olan depolar üzerinden sınırlı lokasyondan sağlayabiliyorlar. Bu yapıda farklı bir ülkedeki ürünlerin gönderilmesini sağlamak istediklerinde o ülkede yeni bir depo açma ve işletme maliyetlerini göze alarak hareket etmektedirler. Bu noktada sektördeki firmalar arasında yerel bir rekabet oluşmaktadır. Shippn Host’larının gücünü kullanarak 35+ ülkeden hizmet vermekle pazar penetrasyonunu maksimum seviyeye çıkartıyor ve de operasyonel maliyetlerini minimalize ediyor. Bu Airbnb benzeri iş modeli onu rakiplerinden ayrıştırarak büyük bir rekabet avantajı sağlıyor.

 

 

46 görüntüleme

Comments


bottom of page