top of page
  • Yazarın fotoğrafıKültepe Yatırım

ART Labs 2 Milyon Dolar Değerlemeyle Yatırım Aldı


Art Labs Kültepe Yatırım

27 Ocak 2021

Kültepe Yatırım 2 Milyon Dolar Değerleme ile Art Labs'e Yatırım Yaptı

E-ticaret sitelerinin eforsuz bir şekilde artırılmış gerçeklik deneyimi yaratmasına imkân veren derin teknoloji girişimi ART Labs, ön-tohum yatırım turunu 2 milyon dolar değerleme ile tamamladı. Yatırım turunda Kültepe Yatırım ve EGİAD Melekleri’nin yanı sıra yurt dışından melek yatırımcılar da yer aldı.


Yatırım Turuna Katılanlar

Kültepe Yatırım, İbrahim Ulukaya, Tevfik Gemici, Kadir Orhan Arı, Osman Güldüoğlu, Filip Minasyan, Uygar Mesudiyeli, Alp Avni Yelkenbiçer, Frederic Pagy, Özveri Yandaş Okay, Özüm İlter Demirci, Levent Kuşgöz, İskender Kökey, Murat Çekirdek, Hakan Mehmet Maltepe ve Orhan Serkan Özkan.


Kültepe Yatırım Açıklaması

2021’e ART Labs yatırımı ile başlangıç yaptıklarını belirten Kültepe Yatırım yönetim kurulu başkanı İbrahim Ulukaya; girişimin Covid-19 salgını ile birlikte tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızlı büyüyen e-ticaret sektörüne yönelik sunduğu yenilikçi ürünlerin ekibin uygulama gücü ile birlikte globalde de önemli bir büyüme potansiyeline sahip olduğu için yatırım yaptıklarını ifade etti. Girişime sadece yatırım tarafında değil, “akıllı para” desteğiyle tüm konularda da destek olacaklarını belirtti.


ART Labs

Artırılmış gerçeklik (AR) destekli yeme-içme asistanı Diner ile kısa sürede 3 ülkede 200’den fazla üye restorana ve aylık 40 binden fazla aktif kullanıcıya ulaşarak dikkatleri üzerine çeken ART Labs, 2019 yılında Uğur Yekta Başak, Dr. Mahdi Kazempour ve Sercan Demircan tarafından kuruldu.


Diner ile sundukları teknolojiyi, yeme-içme sektörünün yanı sıra hacmi yüksek pazaryerleri ve öncü markaların kullanımına açtıklarını söyleyen şirket kurucu ortağı ve CEO’su Uğur Yekta Başak; ev dekorasyon, ayakkabı giyim, moda, aksesuar ve oyuncak sektörlerini de hedeflediklerinin altını çizdi.


ART Labs tarafından yapılan açıklamaya göre platformu kullanan şirketler kodlama yapmadan e-ticaret sitelerine artırılmış gerçeklik deneyimi ekleyebiliyorlar. Sunulacak ürünlerin 3D görsellerinin oluşturulması ise gücünü görüntü işleme ve yapay zekâ algoritmalarından alan bulut tabanlı bir sistem ile sağlanıyor. On binlerce ürünün AR deneyimi ile sunulabilmesi mümkün oluyor. Bu sayede satışlardaki artış ve iade oranlarındaki düşüş gibi faydalar, AR destekli geniş bir katalog sayesinde maksimize ediliyor.


Yeni yatırımın nasıl değerlendirileceğini konusunu da değinen Uğur Yekta Başak, “Pandemi ile değişen dünyada mağazalara olan bakış açısı değişiyor. E-ticaret tarafında ise kalıcı bir büyüme söz konusu. Artırılmış gerçeklik, müşterilerin satın alacağı ürünleri önceden deneyimleyebilmesini sağlıyor. Bu sayede fiziksel olarak mağazada bulunmaya en yakın dijital deneyimi yaşatıyor ve müşterinin karar alma aşamasında birçok sorusunu cevaplıyor. Geliştirdiğimiz kapsamlı teknoloji, artırılmış gerçeklikten faydalanmayı mevcut şirketler için çok kolay bir hale getiriyor. Dönüşümün öncülerinden olarak hizmet verdiğimiz ülke sayısını artıracağız ve 2021 yılı içinde tohum yatırımı turunu tamamlayacağız” dedi.


KWORKS girişimlerinden olan ART Labs, geçtiğimiz çeyrekte Teknoloji Yatırım AŞ iş birliği ile gerçekleştirilen ERA Pre-Explore programından mezun oldu ve yapay zekâ odaklı NVidia Inception programının da bir parçasıdır.

0 görüntüleme

Comments


bottom of page