Proje Açıklaması

Murat Başyazıcıoğlu

Başyazıcı Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi
1983 yılında Kayseri’de doğan ve ailenin 3. kuşak temsilcisi olan Murat Başyazıcıoğlu, eğitimini ilk başta Kayseri TED Kolejinde daha sonra İsviçre’deki Leysin Amerikan okulunda (1998-2002) tamamladıktan sonra ABD’de Philadelphia Üniversitesi (2002-2006) Tekstil, Yönetim ve Pazarlama bölümünü başarıyla tamamlamıştır.

Grubun (www.basyazici.com) 1953’ten itibaren gıda sektöründe olup turizm, tekstil, AVM, enerji ve inşaat sektörlerinde faaliyetlerini sürdürmektedir.
Kariyerine 2007 yılında Başyazıcıoğlu Tekstil’de satış, satın alma ve üretim alanlarında başlamış sonrasında Genel Müdür/CEO olarak görevine devam etmiştir. Bamen markası ile iplik ihracatını 30 ülkeye çıkarmıştır. Latin Amerika hedef pazarlar arasında olup, Kolombiya’ya ihracatı artırma hedefindedir. İplik sektöründe ilklere imza atarak Ekonomi Bakanlığından Turquality Marka desteği alarak markalaşma konusunda önemli adım atmıştır. Ayrıca Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı AR-GE Merkezini kurarak, birçok TÜBİTAK projeleri ile çalışmalarına devam etmektedir. Tekstil’de kojenerasyon tesisini kurarak, çıkan buhardan kendi tükettiği enerjiyi tüketerek rekabetçi hale getirmiştir.

Ayrıca Başyazıcı Şirketler Grubunda, yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisi projelerini gerçekleştirmiş olup, ayrıca kendi besi çiftliklerinden çıkan atıkları değerlendirecek olan biyogaz enerji projesini 2018 yılında gerçekleştirmiştir.

Türkiye’nin tüm bölgelerinde mükemmellik kültürünü içselleştirmiş, rekabetçi kurum ve kuruluşlar yaratılmasına katkıda bulunan bir kuruluş olan KalDer Kayseri Temsilciliği’nde iki yıl İstişare Kurulu Başkanlığı yapmış olup, Kayseri’yi Türkiye’nin üretim üssü haline getirecek ve sanayicilerin rekabet gücünü yükseltecek hizmetlerle öne çıkan Kayseri Sanayi Odasında ise dört yıl Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur.
KalDer, Türkiye Kalite Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ve DEİK üyeliği devam etmektedir. Hazine Müsteşarlığıdan onaylı Bireysel Katılım Yatırımcı lisansını almış bulunmaktadır.
İyi derece İngilizce bilmekte olan Murat Başyazıcıoğlu, evli ve iki çocuk babasıdır.

Yatırımcı

tevfik gemici