Proje Açıklaması

Harun Hasyüncü

Harun Hasyüncü

1980 yılında Kayseri’de doğdu, ilk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamladı. 1999-2002 yılları arasında 3 yılını tamamlayarak Anadolu Üniversitesi 4 Yıllık İktisat bölümünden mezun olmuş ve 4 yıllık programını 3 yılda ilk bitiren kişi olmuştur. Ayrıca İngiltere’de Uluslararası Pazarlama Yönetimi bölümünde 18 ayda 24 aylık yüksek lisans programını tamamlamıştır.

2005 yılında zorunlu askerlik hizmetini tamamladıktan sonra Besler Tekstil’de dış ticaret departmanında göreve başladı ve 2006 yılında dış ticaret müdürü oldu. Dış ticaret müdürü olduktan sonra ithalat oranı hızla% 5’ten% 12’ye yükseldi. Yeni yatırım alanlarını da araştırdı ve inşaat sektörünün en hızlı büyüyen sektör olduğunu ve ülkenin dışa bağımlı olduğunu analiz ederek yalıtım sektörüne yatırım yapmaya karar verdi.

Taşyünü hattının anahtar teslimi projesi çok pahalı ve çok zaman alıyor, bu nedenle Besler Tekstil kendi Ar-Ge departmanını kurmaya ve taşyünü üretim hattı için gerekli makinelerini yapmaya karar verdi. Besler, anahtar teslimi üretim hattı yapmak yerine Kayseri’de kendi makinelerini hem paradan hem de zamandan tasarruf ettirdi.

Besler, dünyanın en büyük petrokimya şirketlerinden biri olan Ravago ile taş yünü işine ortak olmak ve Ravaber’i kurmak için anlaştı. Ravaber’in temel amacı, Besler’in üretim know-how yeteneğini Ravago’nun uluslararası pazar tecrübesiyle destekleyerek uluslararası bir şirket haline gelmektir.

Harun Hasyüncü en büyük taşyünü üretim firması olan Ravaber Yapı Ürünleri A.Ş.’nin genel müdürü oldu. Ravaber, Türkiye’de yıllık 120.000 ton ürün üreterek, 56.000 m2 kapalı 80.000 m2 alanda faaliyet göstermektedir. Şirket 2018 ve 2019 yıllarında seramik elyaf ve Camyünü alanına yatırım yaptı. Ravaber, tüm mineral yün ürünlerini tek çatı altında üreten dünyadaki tek firma oldu.

Ravaber, yeni yatırımları için Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu ve Kalkınma Ajansı’nın desteğini almış olup, dünyadaki yeni ürünleri için 2 patenti bulunmaktadır.

Harun Hasyüncü, 2018-2020 yılları arasında Ravago Holding Mineral Yün direktörü olarak atanmıştır.

Halen Kayseri İncesu Organize bölgesinde Waelz Oksit Çinko geri kazanım tesisi bulunan Deha endüstrisinin yönetici ortağıdır.

Ayrıca 2020 yılında Tromer A.Ş. adlı yeni bir şirket kurarak genişletilmiş tavan paneli alanına yatırım yapmaya başlamıştır.

Yatırımcı

tevfik gemici