Kültepe Tablet

6 bin yıl geçmişi olan dünyanın ilk ticaret merkezi yeniden doğuyor.

Kayseri tarihini 6000 yıl önceye dayandıran belgelerin gün ışığına çıkarıldığı Kültepe, Hititlerin Anadolu’da kurduğu ilk kentin kalıntısı olan, yüksekliği 22 m. çapı 50 metreyi bulan bir höyük tepe ile onun etrafını çeviren “Karum” adı verilen aşağı şehirden oluşmaktadır.

Karum sahası; höyüğün doğu ve güneydoğu eteklerini çevirmektedir. M.Ö. 1950-1650 yıllarında Anadolu’ya ticaret maksadıyla gelen Asurlu tüccarlar tarafından iskân edilmiştir. Höyük ve Karum alanında açığa çıkarılan büyük dinsel ve resmi yapılar, evler, dükkanlar ve atölyelere ait mimari kalıntılar açık hava müzesi olarak sergilenmektedir.

Tarihte ilk ticaret anlaşmalarının yapıldığı tabletler bu bölgeden çıkarılmıştır. Bu bağlamda Kayseri çoğunlukla ticareti ve Kayserililer de ticari zekasıyla bilinmektedir. Kültepe Yatırım da adını buradan ilhamla almıştır. Günümüze uygun ve geleceği olan teknolojileri ve girişimleri desteklemek ve ilk ticaret merkezini ve Anadolu’yu yeniden canlandırmak amacıyla Kültepe Yatırım kurulmuştur.

Kültepe Yatırım Ne Vaad Ediyor

Birbirinden değerli ve tecrübeli 20 Kayserili iş insanı ortaklığında kurulan Kültepe Yatırım, girişimciler için bilgi, birikim, tecrübe ve deneyimi bir arada sunarak akıllı para desteği sağlıyor. Her biri farklı sektörlerde (Biyoteknoloji, enerji, yazılım, endüstri, üretim, gıda, sağlık, malzeme, tekstil vs.) faaliyet gösteren ortaklarımızla girişimcilere; girişimin gelişmesi, ivmelenmesi, iş birliklerine ulaşması gibi imkanlar da sunmaktadır. Ayrıca lider yatırımcı olarak girişimin ivmelenmesi için de destekler sunulmaktadır.